دوربین مداربسته پلاک خوان چیست؟

IMG_6984

دوربین مداربسته پلاک خوان توانايى تصوير دقيق از پلاک خودرو را چه در حالت ايستاده و چه در حركت می دهد. رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته پلاک خوان بسيار بالا بوده كه اين امتياز، امكان تشخيص پلاک خودرو را در فواصل دورتر امكان پذير مى سازد. اين نوع دوربین مداربسته در هر دو نوع آنالوگ و شبكه موجود مى باشد.

دوربین مداربسته پلاک خوان آنالوگ مصرف پايين تر داشته كه علت آن كيفيت پايين آن ميباشد. نصل جديد اين نوع دوربين مداربسته از كيفيت بالاترى برخوردار است، ليكن همچنان دوربين هاى مداربسته شبكه در زمينه خواندن پلاك از محبوبيت بالاترى برخوردار است.

رزولوشن دوربین مداربسته پلاک خوان آنالوگ در حد ٧٢٠ تى وى لاين، لنز ٣/٦ ميليمتر و زاويه ٨٠ درجه است كه در مقايسه با دوربين مداربسته شبكه حتى به يك مگاپيكسل هم نميرسد. اين دوربین مداربسته پلاک خوان آنالوگ تنها در فاصله ٢/٥ مترى قادر به تشخيص پلاك ميباشد. دوربین مداربسته پلاک خوان آنالوگ مشابه بالا ولى با لنز ١٢ ميليمتر زاويه ديد ٣٠ درجه را فراهم كرده، كه قادر است پلاك خودرو را تا فاصله بيش از ١٠ متر تشخيص دهد.

دوربین مداربسته پلاک خوان شبکه عليرغم قيمت بالا از كيفيت به مراتب بالاترى برخوردار هستند كه براى خواندن پلاك مناسب مى باشند. قابليت WDR از جمله قابليت هاى اصلى دوربین مداربسته پلاک خوان ميباشد كه موقعيت لنز را در مقابل نور محيط تنظيم كرده و تصوير مناسب ترى ارائه ميدهد. اين Option به خصوص در شرايط محيط باز بسيار تعيين كننده است. WDR در روز كاربرد دارد ليكن قابليت ديد در شب يا IR در زمينه خواندن پلاك بسيار تعيين كننده مى باشد.

تصویر زیر مقایسه تصویر دو دوربین مداربسته پلاک خوان آنالوگ و دوربین مداربسته پلاک خوان شبکه را به وضوح نشان می دهد.

IMG_6982

آنچنان که قبلا در مورد دوربين مداربسته اسپيد دام گفته شد، برخی از این نوع دوربین مداربسته نیز قابلیت تشخیص پلاک خودرو را دارد. دوربين مداربسته اسپيد دام يا گردان، كاملترين نوع دوربين مداربسته ميباشد كه داراى دستگاه كيبورد مخصوص و كنترولر ميباشد و استفاده از آن در اكثر موارد نيازمند اوپراتور ميباشد. اين نوع دوربين مداربسته با نام هاى مختلف از جمله اسپددام، Speed Dome، PTZ، دوربين مداربسته گردان و غيره در بازار شناسايى ميشود. نام عمومى PTZ خلاصه شده لغوى Pan Tilt Zoom است كه حاوى اين پيام است كه دوربين مداربسته اسپيد دام قابليت چرخش در جهات مختلف را دارا ميباشد و البته قابليت زوم آن فقط در يك زاويه امكان پذير است که به خواندن پلاک خودرو در حال حرکت نیز کمک می کند.

IMG_6986تصویر سمت راست در واقع یک دوربین مداربسته باکس را نشان داده که علیرغم استفاده گسترده در بزرگراه های کشور، عدم وجود قابلیت دید در شب از مشکلات آن می باشد. لیکن دوربين مداربسته اسپيد دام نيز مانند اكثر دوربين هاى مداربسته امروزى قابليت ديد در شب يا IR را دارد كه البته برد آن در شب كمتر از روز خواهد بود و براى دريافت نتيجه بهتر لازم است نور اضافى توسط پروژكتور تأمين شود، چنانکه در بزرگراه های کشورمان نیز دیده میشود نور این نوع دوربین مداربسته توسط منبع جداگانه ای تامین شده تا فرایند خواندن پلاک خودرو در شب آسان تر گردد. برخى از اين دوربين ها توانايى رد يابى اشخاص را توسط پروگرام در نرم افزار دوربين را نيز دارد و اين قابليت در شب نيز قابل اجرا ميباشد. با تعريف تعدادى Preset بر روى دوربين مداربسته اسپيد دام، ميتوان مكان هاى مختلفى را تعريف كرد كه دوربين به طور خودكار و در زمان هاى مشخص شده از اين Preset ها تصوير بردارى كند. با دسته بندى كردن تعداد مشخصى Preset در دوربين مداربسته اسپيد دام، يك Sequence خواهيم داشت. بدنه دوربين مداربسته اسپيد دام شباهت زيادى به دوربين مداربسته دام دارد با اين تفاوت كه در ابعاد بزرگ ترى توليد شده و معمولاً در فضاهاى بيرونى و كارگاه ها مورد استفاده قرار ميگيرد. علاوه بر اين دوربين مداربسته اسپيد دام داراى قدرت بالايى در تنظيم شدت نور ميباشد و توانايى زوم آن در اندازه هاى مختلف از جمله 3x 10x 22x و 36x را دارد که در فرایند تشخیص پلاک خودرو بسیار مورد استفاده اوپراتور قرار می گیرد.