پایه دوربین مدار بسته یا Stand

پایه دوربین مدار بسته یا Stand جهت نصب دوربین مداربسته بر روی دیوار یا سقف مورد استفاده قرار میگیرد و در دو نوع فلزی و پلاستیکی موجود میباشد. پایه ها بیشتر در مورد دوربین مداربسته باکس یا دوربین مداربسته صنعتی، دوربین مداربسته اسپید دام و دوربین مداربسته بولت استفاده میشود. هرچند که برای دوربین مداربسته دام معمولی نیز در مواردی خاص کاربرد دارد.

23005_661841087_2487Ceiling-Stand-Camera-Acti-PMAX-0103-itbazar.com-l193Wall-Stand-Camera-Acti-PMAX-0308-itbazar.com-l  278Wall-Stand-Camera-Acti-PMAX-0303-itbazar.com-l

در تصویر بالا چند نمونه از پایه دوربین مداربسته را مشاهده میکنید.

دوربین های مداربسته در اغلب موارد آماده نصب به کار فرما تحویل داده میشود و نیاز به پایه فقط در شرایط خاص در نظر گرفته میشود.

در مواردی مشاهده شده که متخصصین نصب دوربین مداربسته جهت نصب کاور دوربین مداربسته باکس یا صنعتی با مشکلاتی مواجه شده اند. در برخی موارد نصب، مانند نصب در جایگاه سوختگیری، چاره ای جز نصب کاور بر روی سقف نیست. حال آنکه اغلب کاور های دوربین مداربسته فقط از قسمت پایین قابلیت پیچ شدن به پایه را دارند.

در این گونه موارد پایه J شکل که در تصویر زیر قابل مشاهده است، این امکان را فراهم میکند تا پایه دوربین مداربسته در حالی که بر روی سقف نصب شده، از قسمت تحتانی به کاور دوربین مداربسته متصل گردد.

IMG_3514 IMG_3515

نوعی دیگری از پایه دوربین مداربسته نیز موجود است که از بالا به خود بدنه دوربین مداربسته باکس متصل میشود، لیکن همان گونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید، امکان قرار دادن دوربین مداربسته باکس در داخل کاور در این روش موجود نمیباشد. این نقطه ضعف عملا موجب عدم استفاده این نوع پایه دوربین مداربسته در مکان های با امنیت بالا مانند جایگاه سوختگیری شده است.

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید، امکان چرخش ۳۶۰ درجه و همچنین امکان عبور کابل ها از داخل این پایه از مزایای این نوع از پایه دوربین مداربسته میباشد.

IMG_3507

با در نظر گرفتن عدم امکان دید درشب در دوربین مداربسته باکس، اعم از آنالوگ یا شبکه، محل قرار گرفتن آن از اهمیت ویژهای برخوردار است.

انواع دوربین مداربسته بولت رایج در بازار کمتر از این محدودیت برخوردار میباشند، زیرا دوربین مداربسته بولت در اکثر موارد شامل پایه بوده و نیاز به تهیه پایه جداگانه نخواهند داشت.

در تصویر زیر دو نمونه پایه دوربین مداربسته جهت نصب بر روی دیوار را ملاحظه میفرمایید.

این گونه از پایه دوربین مداربسته در هر دو نوع فلزی و پلاستیکی در بازار یافت میشوند.

IMG_3510 IMG_3512

رایج ترین نوع پایه دوربین مداربسته فلزی موجود در بازار ایران و به طور کلی در بازار بین المللی را در در تصاویر زیر ملاحظه میکنید.

IMG_3508 IMG_3509

این گونه رایج، ارزان و پر استفاده از پایه دوربین مداربسته امکان چرخش و تغییر زاویه را داشته و به وفور در بازار یافت میشود.

به طورکلی به منظور قرار گیری درست انواع دوربین مداربسته و امکان تنظیم نمودن زاویه دید در بسیاری از موارد استفاده از پایه اجتناب ناپذیر است. انواع پایه دوربین مداربسته در این مقاله توضیح داده شد، لیکن به طور کلی پایه دوربین مداربسته به ۳ نوع ثابت، مفصلی و گردان تقسیم بندی میشود.

در نوع مفصلی دوربین مداربسته امکان حرکت ۲ حالتهبه چپ و راست، و یا ۴ حالته به چپ و راست و همچنین بالا و پایین را داراست. لیکن در نوع گردان، دوربین مداربسته، امکان حرکت افقی و عمودی را خواهد داشت که بیشتر در نوع دوربین مداربسته اسپید دام کاربرد دارد.

در انتها لازم به ذکر است که دوربین دام معمولی نیز در موارد بسیاری، نیازمند پایه خواهد بود. به طور کلی دوربین مداربسته دام فقط برای نصب بر روی سقف طراحی و ساخته شده است. لیکن اگر متخصص نصب، چاره ای جز نصب دوربین مداربسته دام بر روی دیوار نداشته باشد از این نوع پایه استفاده میشود.

نمونه ای از این نوع پایه دوربین مداربسته دام را در تصویر زیر ملاحظه می فرمایید که دوربین مداربسته دام از قسمت پایین به آن متصل می شود.

IMG_3527_2

جهت اطلاع از انواع پایه دوربین مداربسته و قیمت های آن ها با شرکت دوربین مداربسته دیده بان نامی دیبا تماس بگیرید.

مقالات مر تبط با انواع پایه دوربین مداربسته:

تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

کابل کواکسیال RG59

کابل شبکه دوربین مداربسته

فیش BNC

میکروفون برای دوربین مداربسته

کاور دوربین مداربسته

دستگاه ضبط تصویر DVR

دستگاه ضبط تصویر NVR

منبع تغذیه یا آداپتور

هارد دیسک دوربین مداربسته

پروژکتور دوربین مداربسته

UPS یو پی اس

آشکارساز حرکت Motion Detector

لوله فلکسی یا لوله خرطومی