دوربين مداربسته با لنز وريفوكال

لنز دوربین مداربسته داراى اهميت ويژه اى ميباشد و در واقع اساس انتخاب دوربين مداربسته مناسب در بسيارى از موارد لنز آن است. در رابطه با انتخاب لنز مناسب برای دوربین های صنعتی باکس لازم است به میزان کیفیت لنز و دوربین توجه شود تا هماهنگى و كيفيت مطلوب حاصل گردد، و برای دوربین های صنعتی شبکه يا IP كه هميشه از لحاظ كيفيتى با واحد اندازه گيرى مگا پیکسل سنجيده ميشوند باید از لنزهای مناسب مگا پیسکل استفاده شود.

لنز دوربین مداربسته از نظر امکان تنظیم نسبت به مورد زير نظر به دو نوع ثابت (Fix) و قابل تنظیم (Varifocal) تقسیم می شود كه اين تقسيم بندى در اكثر محصولات مدار بسته و در برند هاى مختلف اجرا ميشود هرچند که استفاده از لنزهای ثابت يا فيكس به علت هزینه پایین آن ها به مراتب در كشور ما رایج تر است. لنزهای ثابت تنها توانايى توليد تصوير را در یک زاویه ثابت ایجاد کنند و ديگر قابل تغيير نيست. اين در حاليست كه لنزهای وریفوکال يا متغيير فاصله کانونی را در یک بازه مشخص به بيننده خواهند داد و يوزر از طریق تنظیم و تغيير فاصله كانونى لنز می تواند زاویه دید دوربین را بین فاصله کانونی مجاز تغییر دهد.

يكى از انواع رايج لنز وریفوکال لنز ٢/٨ به ١٢ ميليمتر ميباشد كه بر روى يك CCD ١/٣ اينچ به بيننده اين امكان را ميدهد تا زاويه ديد دوربين مداربسته را بين ٢٥ درجه تا ٨٦ درجه تنظيم كند، و اين كار توسط دو اهرم تنظيم صورت ميگيرد؛ اهرم اول برای تنظیم زاویه دید دوربین مداربسته ميباشد كه از این طریق امكان تغيير فاصله کانونی لنز را به تكنسين ميدهد. اهرم دوم به منظور تنظیم فوکوس دوربین مداربسته مورد استفاده قرار ميگيرد و با هر بار تغيير، فاصله کانونی لنز نيز تغییر می كند لكن بايد فوکوس لنز برای آن فاصله کانونی تنظیم گردد تا نتيجه مطلوب حاصل شود.

transmission-objective-lens-cctv-cameras-26146-4949049

در رابطه با لنزهای ثابت در دوربين مداربسته، رايجترين آن ها لنزهای ٣/٦، ٢/٨ و ٤ ميليمتر ميباشد كه با توجه به فاصله كانونى مورد نظر استفاده ميشود.
فاصله کانونی متداول برای دوربین مداربسته به شرح زير ميباشد كه بسته به نياز يوزر و محيط و شرايط نور انتخاب خواهد شد.

  • ٣ به ٩ ميليمتر
  • ٢/٨ به ١٢ ميليمتر
  • ٥ به ٥٠ ميليمتر
  • ٦ به ٦٠ ميليمتر

لازم به ذكر ميباشد که خصوصیت اتوایریس (Auto Iris) که گاهى اوقات در کاتالوگ لنز مجزا با آن مواجه ميشويد به معنی تنظیم خودکار ايریس دوربین در مقابل نور است و عملكرد آن به اين صورت است كه در هنگام زياد شدن نور محیط، دوربین به صورت اتوماتيك ایریس را می بنند تا تصویر قابل تشخيص باشد و نور زياد موجب افت كيفيت نشود.

مقالات مرتبط با دوربين مداربسته با لنز وريفوكال:

انواع گوناگون تکنولوژی Auto Iris در دوربین مداربسته Axis

انواع لنز ثابت و وریفوکال در دروبین مداربسته Fujinon