دوربين مداربسته AHD

دوربين مداربسته AHD يكى از جديدترين و موفق ترين تكنولوژى هاى انتقال تصوير با كيفيت HD است كه مخفف Analogue High Definition ميباشد و از لحاظ زيرساخت و كابل كشى مشابه دوربين مداربسته آنالوگ عمل كرده با اين تفاوت كه داده هاى تصويرى با كيفيت بسيار بالا توسط كابل كواكسيال در بستر ديجيتالى انتقال مييابد.
IMG_3519
در حالى كه افت كيفيت تصوير در دوربین مداربسته آنالوگ توسط كابل كواكسيال اجتناب نا پذير بود لكن تكنولوژى AHD سبب شده تا تصوير تا مسافت پانصد الى هزار متر بدون افت تصوير توسط كابل RG59 يا RG6 انتقال يابد، و بايد در نظر داشت اگر چه كيفيت تصوير در دوربين مداربسته AHD بر اساس مگاپيكسل شناخته ميشود و نه تيوى لاين، ولى همچنان براى ضبط تصاوير از دستگاه DVR استفاده ميشود و نه NVR، لكن دستگاه DVR بايد قابليت اتصال به دوربين مداربسته AHD را داشته باشد.
جدول زیر به مقایسه چند مدل رایج دوربین مداربسته AHD در بازار ایران می پردازد و همانطور که مشاهده می کنید دوربين مداربسته AHD از لحاظ شکل ظاهری کاملا مشابه دوربین مداربسته آنالوگ و یا دوربین مداربسته شبکه می باشد.   
IMG_3517
معمولاً DVR  هاى هيبريدى قابل استفاده توسط دوربين مداربسته AHD و دوربین مداربسته آنالوگ به طور هم زمان ميباشد.
علاوه بر موارد بالا دوربين مداربسته AHD قابليت مقاومتى بالايى در مقابل نور را در مقايسه با دوربين مداربسته آنالوگ را دارد و در فضاهايى با نور كمتر جوابگو خواهد بود.
در بازار ايران دوربين مداربسته AHD به دليل قيمت مناسب و كيفيت بسيار بالا از جذابيت بسيار بالايى برخوردار ميباشد و فروش اين نوع دوربين مداربسته به سرعت رو به افزايش است.
جدول زیر به مقایسه ۳ تکنولوژی رایج AHD و TVI و CVI می پردازد.
IMG_3556
شرکت های سازنده دوربین مداربسته مهمترین هدف خود را تولید کیفیت بالای تصویر، یعنی بالای 1080P می دانند. لیکن اگر انتقال تصویر توسط کابل کوآکسیال به صورت سنتی انجام پذیرد، موجب کاهش هزینه خواهد شد. در سیستمهای مداربسته آنالوگ سنتی بیشترین کیفیت تصویر قابل دسترس برابر 960 بوده و دسترسی به بالاتر از آن تقریبا غیر قابل امکان می باشد و استفاده از دوربین مداربسته شبکه نیز در بسیاری از موارد مقرون به صرفه نیست. شرکت سازنده دوربین مداربسته داهوا Dahua اولین شرکتی بود که توانست دوربین مداربسته با کیفیت HD ‌را تحت عنوان دوربین مداربسته HD-CVI در سال ۲۰۱۱ میلادی روانه بازار کند.
دوربین های مدار بسته اچ دی اولیه با DVR های آنالوگ سنتی سازگاری نداشت.
دو تصویر زیر به مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ در سمت چپ و دوربين مداربسته AHD در سمت راست پرداخته است.
جهت وضوح بیشتر بر روی آن کلیک کنید.
IMG_3523 IMG_3553
تصویر زیر به مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ و دوربين مداربسته AHD در ۴ کیفیت مشخص پرداخته است. در نمونه دوربين مداربسته AHD با کیفیت تصویر ۲ مگاپیکسل پلاک خودرو تا حد زیادی قابل خواندن است.
جهت وضوح بیشتر بر روی آن کلیک کنید.
IMG_3554

شرکت Nextchip که از سازندگان اصلی در تکنولوژی AHD می باشد محصولات فعلی خود را نام AHD-1 معرفی می کند که از این شیوه نام گزاری میتوان چنین برداشت کرد که تکنولوژی  AHD در حال پیشروی است و به زودی تکنولوژی AHD-2 با رزولوشن بالاتر روانه بازار می شود.

DVR های  دوربين مداربسته AHD همانطور که در تصویر زیر مشاهده میشود از ظاهری مشابهDVR  های  دوربین مداربسته آنالوگبرخوردار هستند.

IMG_3561

لینک های مرتبط با دوربین مداربسته AHD: