دوربین مداربسته کنترل ترافیک

IMG_6658

دوربین مداربسته کنترل ترافیک نوعی از دوربین مداربسته میباشد که بیشتر مورد استفاده ادارات پلیس قرار میگیرد و این نوع از دوربین مداربسته به طور معمول در جاده های اصلی و بزرگراه ها دیده می شود و در مواردی نیز در داخل اتومبیل پلیس نصب می شود. این نوع از دوربین مداربسته در سال های اخیر در برخی از جاده های بین شهری و تعداد محدودی از بزرگراه های اصلی کشورمان به مرحله نصب و بهره برداری رسیده، و مصرف آن در ایرن رو به گسترش است. در حال حاظر اولویت نصب دوربین مداربسته کنترل ترافیک در ایران، نقاط پرتردد و حادثه خیز می باشد.

وظیفه اصلی این گونه از دوربین مداربسته ثبت و شناسایی شماره پلاک خودرو در صورت عدم رعایت سرعت مجاز، عبور خودرو از چراغ قرمز و به طور کلی ثبت تصویر از کلیه تخلفات رانندگی می باشد. از مهم ترین موار استفاده دوربین مداربسته کنترل ترافیک، ثبت و بررسی ورود غیرمجاز خودرو در خرج از محدوده زمانی مشخص شده به ناحیه طرح ترافیک می باشد.

IMG_6659

محدوده طرح ترافیک یا Congestion Area در اغلب کشور های پیشرفته توسط دوربین مداربسته کنترل ترافیک مدیریت می شود. شهر لندن اولین شهر مجهز به این نوع از دوربین مداربسته است. امروزه در لندن کلیه فرایند های ثبت پلاک خودرو متخلف، شناسایی مالک و ارسال جریمه به آدرس پستی مالک به صورت کاملا اتوماتیک انجام می گیرد.  مراحل اولیه فرایند مشابه نیز توسط اداره راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا رسیده است.  این پروژه ابتدا در بزرگراه های اصلی شهر تهران اجرا شد و سپس به سرعت در شهرستان های گشور مورد استقبال قرار گرفت. به عنوان مثال در اوایل سال ۱۳۹۱ شمسی تعداد ۲۵ عدد دوربین مدار بسته کنترل ترافیک در بزرگراه ها و خیابان های اصلی شهر زنجان نصب و به مرحله بهره برداری رسید که طبق آمار و گزارش های موجود در سالهای اخیر، میزان حوادث و تخلفات رانندگی در این مناطق بسیار کاهش داشته است.

تصویر زیر یک نمونه از اتاق کنترل را نشان می دهد کی علیرغم اتوماتیک بودن اکثر سیستم، همچنان نیاز به اوپراتور نیز هست.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

دوربین مداربسته کنترل ترافیک به کمک دو تکنولوژی LIDAR و Doppler به تشخیص خودکار پلاک خودرو می پردازد که این تکنولوژی معمولا بر روی دوربین مداربسته اسپید دام و در انواع به خصوصی از دوربین مداربسته صنعتی موجود می باشد. دو تکنولوژی LIDAR و Doppler مجهز به سنسور تشخیص پلاک و توانایی سرعت فریم برداری بالا می باشند و قادر به گرفتن Screenshot با کیفیت بالا به هنگام عبور خودرو با سرعت زیاد هستند. این گونه از دوربین‌ مداربسته که قادر به شناسایی شماره پلاک اتوموبیل می باشد را با نام ANPR نیز می شناسند.

نصب دوربین مداربسته کنترل ترافیک در کاهش حوادث رانندگی در نقاط پرتردد و مدیریت ترافیک درون شهری تاثیر بسزایی داشته است.

لینک های مرتبط با دوربین مداربسته کنترل ترافیک:

تکنولوژی تشخیص شماره پلاک اتومبیل

انواع دوربین مداربسته کنترل ترافیک و تجهیزات جانبی