دوربین مداربسته ديد در شب يا IR

IMG_6669 IMG_6671

دوربین مداربسته دید در شب یا IR که مخفف Infrared میباشد، به معنای اشعه مادون قرمز است، در اطراف لنز خود مجهز به LED های کوچک مادون قرمز می باشد. LED های کوچک مادون قرمز بدون نیاز به روشن کردن محیط در شب امکان ضبط را برای دوربین مداربسته به وجود آورده و موجب دیده شدن اجسام می شوند.

LED های کوچک مادون قرمز در اطراف دوربین مداربسته به دلیل عدم انتشار نور مستقیم و قابل دید برای چشم انسان، موجب پنهان ماندن محل دوربین در شب می شوند.

IMG_6668 IMG_6667

امواج مادون قرمز به طور کلی مربوط به گروهی از طیف امواج گفته می شود که فقط توسط سنسورهای موجود در دوربین مداربسته دید در شب قابل رویت بوده و  توسط چشم غیر مجهز انسان قابل دیدن نمی باشند. هر چند که اشعه مادون قرمز  قابلیت دید و برد کمتری نسبت به نور طبیعی دارد.

برخوردار است و قسمت وسیعی از طیف آن امکان عبور از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر نور دوربینمداربسته به وسیله آن منعکس می شود.

از جمله مشکلات تکنولوژی دید در شب یا IR در دوربین مداربسته عدم تشخیص چهره فرد در صورت نزدیک شدن به لنز دوربین مداربسته است که در سال های اخیر مکانیزم جدیدی تحت عنوان Smart IR جهت جبران این نقطه ضعف بوجود آمده که با تنظیم نور در چنین شرایطی این موجب تشخیص بهتر چهره خواهد شد.

تصویر زیر یک  از یک خودرو را در شب نمایش میدهد.

ir camera quality night time screenshot

نوع و کیفیت LED مادون قرمز موجود در دوربین مداربسته تعیین کننده توان دید در شب دوربین مداربسته است و به ۲ نوع کم مصرف و پر مصرف طبقه بندی می شوند. به طو کلی LED های کم مصرف از قیمت کمتری برخوردار هستند لیکن قدرت دید کمتری را در مقابل  LED های پر مصرف از خود نشان می دهند. LED های پر مصرف علیرغم قیمت بالا، برای انجام پروژه هایی که نیاز به پوشش مسافت های طولانی است، مناسب می باشد. طول عمر LED های پر مصرف نیز بالاتر بوده که به مزایای آن اضافه می کند.

از جمله محدودیت های دوربین مداربسته باکس عدم امکان دید در شب آن است. در سال های اخیر، نوعی از کاور دوربین مداربسته به بازار معرفی شده که خود شامل LED بوده و بدین ترتیب کمبود نور را جبران می نماید.

در تصویر زیر دو نمونه از این نوع کاور دوربین مداربسته مخصوص دوربین باکس یا صنعتی را مشاهده می کنید.

همانطور که در تصویر مشخص است، اطراف لنز با لامپ های LED پوشانده شده است.

IMG_3539 IMG_3543

علاوه بر آن پروژکتور های مجزایی نیز در بازار دوربین مداربسته موجود می باشند که سطح آن کاملا پوشیده از لامپ های LED بوده و از این طریق امکان دید در شب را برای دوربین مداربسته باکس فراهم می کند.

در تصویر زیر نمونه بزرگ این نوع از پروژکتور قابل مشاهده است.

IMG_3541

مطالب مرتبط با دوربین مداربسته دید در شب یا IR:

دوربین مداربسته باکس

کاور دوربین مداربسته

پروژکتور دوربین مداربسته