دوربین مداربسته مینیاتوری

Mini Cam
دوربين مداربسته مینیاتوری چنانكه از نامش پيداست داراى سايز بسيار كوچك ميباشد و عمدتاً براى كنترل نامحسوس كاربرد دارد و قابل جاسازى در مکان های مختلف از جمله دريچه كولر و پريز برق ميباشد. بدنه دوربين مداربسته مینیاتوری از لحاظ سايز مشابه قوطى كبريت ميباشد لكن لنز آن به قدرى كوچك است كه گاهى آن را دوربين سرسوزنى نيز نامگزارى ميكنند. لازم به ذكر است در بسيارى از موارد براى نصب اين نوع دوربين مینیاتوری نياز به اخذ مجوز هاى لازم از مراجع مربوطه است. در شکل زیر نمونه ای از دوربين مداربسته مینیاتوری رایج را مشاهده میکنید.
نوع دیگر دوربين مداربسته مینیاتوری، دوربين مداربسته پین هول (PinHole) میباشد که از لحاظ شکل ظاهری دوربین مداربسته مینیاتوری کاملا شبیه به دوربین مداربسته پین هول بوده و تفاوت عمده این دو با یکدیگر شکل سوزنی لنز دوربین مداربسته پین هول می باشد که علت نام گذاری آن نیز به دلیل شکل ظاهری آن میباشد. به دلیل شکل ظاهری لنز در دوربین مداربسته پین هول، امکان جاسازی آن در Smoke Detector و Alarm Gadgets ها و سیستم های سخت افزاری مشابه وجود دارد.
درشکل زیر دو نمونه از دوربين مداربسته پین هول را در بالای تصویر مشاهده می کنید و دو نمونه دیگر در قسمت پایین تصویر یکی در غالب پیچ چهارسو و دیگری در غالب دکمه نمایان شده اند، که این امر کمک به جاسازی بهینه آنها میکند.
Mini_Camera
نوع کمتر رایج این گونه از دوربین مداربسته مینیاتوری تحت عنوان دوربین مداربسته Infrared Snake Camera شناخته میشود که همانگونه که از نامش پیداست شکلی کشیده دارد و بیشتر به یک دوربین مداربسته بولت خیلی کوچک شبیه است. اگر چه این گونه از دوربين مداربسته مینیاتوری در کشور ما رواج کمتری دارد لکن استفاده از آن در مواردی که سیم پیچی دو مدل دوربين مداربسته مینیاتوری و دوربین مداربسته پین هول با مشکل مشکل مواجه میشود کارساز است.
در دوربین مداربسته پین هول امکان تعویض و یا تعمیر لنز وجود ندارد، لکن این امر در شرایط خاص برای دوربين مداربسته مینیاتوری و دوربین مداربسته Infrared Snake Camera امکان پذیر است.
در تصویر زیر نمونه ای از دوربین مداربسته Infrared Snake Camera را مشاهده میکنید.

pc229ir_m_1

دوربين مداربسته مینیاتوری در صورتى كه نور محيطى مناسب نباشد فاقد كيفيت مناسب است و در بسيارى از موارد سيم كشى لازم فاقد مخفى كردن كل مجموعه ميشود. از دیگر معایب دوربين مداربسته مینیاتوری عدم امكان ديد در شب و يا IR ميباشد، لذا برای استفاده از این نوع دوربین مداربسته لازم است نور از منبع جداگانه ای تهیه شود. منبع تغذيه دوربين مداربسته مینیاتوری ١٢ ولت ميباشد و نوع CMOS آن داراى قيمت مناسب ترى نسبت به CCD ميباشد.
لنز دوربين مداربسته مینیاتوری هميشه ثابت، و در دو نوع متداول ٢/٨ و ٣/٦ ميليمتر قابل تهيه است كه هر كدام به ترتيب زاويه ٨٥ درجه و ٧٠ درجه را پوشش ميدهد. کیفیت تصویردوربين مداربسته مینیاتوری معمولا حدود 540TVL تا 700TVL بوده و لنز آن اغلب ۳/۶ میلیمتر Wide یا ۳/۷ میلیمتر Fixed میباشد. دوربين مداربسته مینیاتوری قابلیت ضبط تصویر و ضبط صدا را دارا می باشد.
مقالات مرتبط به دوربين مداربسته مینیاتوری: