واحد اندازه گيرى تی وى لاين (TVL)

در سيستم دوربين مداربسته آنالوگ جهت اندازه گيرى تفكيك پذيرى يا رزولوشن تصوير خروجى از واحد اندازه گيرى تيوى لاين يا TVL استفاده ميشود. در دوربين مداربسته آنالوگ رزولوشن تصوير بر پايه پيكسل – كه در سيستم هاى ديجيتال رايج است – قابل تعريف نميباشد و با واحد تيوى لاين اندازه گيرى و تفكيك مي شود. اگر چه که یک تیوی لاین بالا در يك دوربين مداربسته لزوماً و به تنهايى به مفهوم تصویر خروجى مناسب نميباشد و وضوح تصوير به عوامل جانبى متعددى چون شدت و كيفيت نور محيط، عبور كابل فشار قوى در مسير سيم كشى، نویز در تصویر، شفافيت و كيفيت رنگ، كيفيت و نوع لنز و ساير عوامل وابسته است.

با اين تفاسير ميتوان به طور كلى بيان كرد كه هرچه تفکیک پذیری دوربین بالاتر باشد جزئیات بیشتری در دوربین قابل مشاهده خواهد بود.

تصویر زیر به مقایسه ۴ دوربین مداربسته با کیفیت ۴۲۰، ۵۴۰، ۶۰۰ و ۷۰۰ تی وی لاین، در یک محل مشخص پرداخته است. جهت ارزیابی بهتر بر روی عکس کلیک کرده و مقایسه کنید.

IMG_6687

جهت اندازگیری رزولوشن و تفکیک پذیری تصوير در دوربین مدار بسته از صفحات تست مخصوص این کار استفاده می شود كه برای براى اين منظور لازم است دوربین را در فاصله اى مشخص از صفحه قرار داد، سپس در تصویر ايجاد شده توسط دوربین مداربسته، سعی در تفکیک دادن خطوط از هم را کرد. هرچقدر اين امکان تفکیک پذيرى خطوط نزدیک به هم برای شخص بیشتر باشد کیفیت دوربین مداربسته مطابق واحد سنجش تیوی لاین بالاتر خواهد بود.