سیستم های کنترل تردد

IMG_6328

سيستم کنترل تردد یا Access Control  به طور کلی به سیستمی گفته میشود که در مديريت و کنترل تردد نیروی انسانی و خودرو همراه با دستيابی به يک منبع جهت ذخیره سازی اطلاعات ورود و خروج دخالت دارد. کنترل تردد توسط کارت خوان ها، سیستم های شناسایی اثر انگشت (Biometric)، درب های اتوماتیک و گیت های هوشمند به کمک نرم افزتر های مربوطه عملیات کنترل را انجام داده و عملکرد آن به هردو صورت Online و Offline امکان پذیر است و  در بسیاری از موارد از تجهیزات شبکه برای ارتباط بین یونیت ها استفاده میشود. استفاده از کنترل تردد امروزه برای مراکز تجاری، دولتی، صنعتی و مالی (بانک ها) اجتناب ناپذیر است.

به طور کلی سيستم های کنترل تردد توانایی هماهنگی با دوربین های مداربسته را نیز داشته و علاوه بر آن در عملیات اعلام خطر و سیستم های آلارم نیز دخالت دارد. به عنوان مثال در صورت طولانی شدن مدت زمان باز ماندن یک درب یا حظور بیش از حد شخص در مکانی خاص می تواند سیستم اعلام خطر را فعال کرده و به افراد از قبل مشخص شده پیام بفرستد.

سيستم های کنترل تردد مجوز دسترسی به مکان های مختلف را در یک سازمان کنترل میکند، که این مجوز توسط کارت های هوشمند، دستگاه های حساس به اثر انگشت یا بیومتریک، دستگاه های شماره گیر و یا به صورت ترکیبی از این موارد کنترل میشود و شامل کنترل قفل ها، گیت ها یا درب های ورودی یا خروجی، تهیه گزارش از مسير ورود و خروج پرسنل در داخل يک کارگاه تولیدی، ساختمان ها مانند بیمارستان یا دانشگاه، يک محدوده يا طبقه خاص از یک مجموعه و یا حتی سرویس های بهداشتی باشد. به طور کلی سيستم های کنترل تردد با کمک گرفتن از ترکیبی از سخت افزارها و نرم افزارهای مرتبط به هم اشخاص را در گروه های مشخص تعريف کرده و محدوديت تردد را در فاصله زمان های از قبل تعریف شده برای این گروه ها اعمال کرده، و  به ثبت اطلاعات مانيتورينگ ترددهای انجام شده می پردازد و به صورت گزارش به مدیران ارایه میدهد.

IMG_6331

علاوه بر دستگاه های کارت خوان، دستگاه های حساس به اثر انگشت و صفحه کلید که در صنعت کنترل تردد رایج میباشند، به تازگی سیستم هایی به بازار معرفی شدند که سنسور تخصیص چهره در آن ها تردد افراد را کنترل میکند، هرچند که این دستگاه ها به دلیل گذر از مراحل اولیه تولید هنوز دچار اشکالاتی میباشند.

در مبحث استانداردهای جهانی، استاندارد ISO 17799 که تدوین سال ۲۰۰۵ میلادی بوده و به سیستم های امنیتی و Information Technology اشاره دارد، به طور کلی ۱۰ زیر مجموعه وجود دارد که هر یک اشاره به مبحثی از امنیت دارد، و هر زیر مجموعه شامل چندین کنترل می باشد. کنترل تردد که در بخش ۶ قرار دارد یکی از زیر مجموعه های مرتبط در بخش استاندار های امنیت اطلاعات یا Security of Information Technology میباشد. برای سنجش امنیت در ارگان ها بازرسی‌هایی به عمل می‌آید و میزان مطابقت با این استاندارد سنجیده میشود و در اکثر موارد زمانی که در تحلیل زیر مجموعه های ایزو ISO 17799 نیاز اولویت بندی میرسد، کنترل تردد غالبا در بالای لیست قرار می‌گیرد.

به موجب استفاده از سيستم های کنترل تردد افزایش بازدهی در سازمان ها حاصل میشود و موجب حضور موثر کاکنان در محدوده کاری خود و افزایش کارایی میباشد. دو شرکت Honeywell و Avigilon که در قمست معرفی برند های دوربین مداربسته در رابطه با آن ها توضیح داده شده، دو نمونه از برترین برند ها در زمینه طراحی و ساخت سیستم های کنترل تردد میباشند. علاوه بر آین دو، از جمله شناخته شده ترین برند ها در زمینه سيستم های کنترل تردد میتوان به شرکت های زیر اشاره کرد:

شرکت AMAG Technology

شرکت ASSA ABLOY

شرکت KABA

شرکت Keri Systems

شرکت Samsung

شرکت CDVI – Access Control Solutions

شرکت TYCO

شرکت TDSi UK

شرکت Progeny

شرکت Paxton Access

شرکت KANTECH

شرکت EA Group UK

ACCESS_Banner

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت سیستم های کنترل تردد با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط با سیستم های کنترل تردد:

تکنولوژی RFID چیست؟

Access Control History 

Access Control – Microsoft

Access Control – HID Global

Access Control Technology