دوربين مداربسته دام

Screen Shot 2015-09-04 at 12.11.37

دوربين مدار بسته دام يكى از انواع رايج در بازار ميباشد كه با توجه به شكل ظاهرى آن كه شبيه به گنبد ميباشد به اين نام (Dome) خوانده ميشود. علاوه بر اين، شكل بدنه اين گونه از دوربين مداربسته آنها را مناسب براى استفاده در فضاهاى درونى و مسقف مينمايد. دوربين مداربسته دام كمتر در محيط هاى صنعتى مورد استفاده قرار مى گيرند و به طور عمده در مكان هاى مسكونى، ادارى و يا تجارى كاربرد دارند هر چند كه اين عامل استثنا پذير نيز ميباشد. بدنه خارجى دوربين مداربسته دام به طور معمول داراى خاصيت مقاومتى بالايى در مقابل رطوبت، حرارت و شرايط نامناسب جوى نميباشند. اگرچه طى سال هاى اخير شركت هاى توليد كننده انواع مختلفى را با خاصيت مقاومتى بالا در برابر شرايط نامناسب آب و هوايى به بازار عرضه كرده اند كه به عنوان مثال نوع ضد حرارت و رطوبت آن در سايت هاى نفتى عسلويه در جنوب ايران مورد استقبال زيادى قرار گرفته است.

نوعى ديگرى از دوربين مداربسته دام نيز در سال هاى اخير روانه بازار شده كه در مقابل تخريب فيزيكى داراى آستانه تحمل بسيار بالاى ميباشد. اين نوع دوربين مداربسته دام با نام vandal proof dome CCTV camera شناخته ميشوند و در ايران عموماً با نام ضد ضربه از آن ها ياد ميشود. با اين حال همچنان كاربرد عمده دوربين مداربسته دام در محيط هاى داخلى ميباشد.

لنز دوربين مداربسته دام  معمولا از نوع Wide ميباشد و فاصله كانونى كوچك آن ها كه عمدتاً ٣، ٤ و ٦ ميليمتر است اين قابليت را به كاربر ميدهد تا تمام فضاى مورد نظر را به خوبى پوشش دهد. اين دوربين ها به طور معمول روى سقف نصب ميشوند و هنگام نصب در يك گوشه از اتاق نصب ميشوند كه در صورت تمايل به همپوشانى كامل، درست در نقطه مقابل آن يك عدد دوربين مداربسته دام ديگر نصب خواهد شد. دوربين مداربسته دام با لنزهاى متفاوت به صورت آنالوگ (Analogue) و شبكه (IP) به بازار عرضه ميشوند و امروزه دوربين هاى دام به طور تقريباً عمومى داراى خاصيت ديد درشب يا IR ميباشند، كه اين مورد تا سال هاى اخير به عنوان يك Option در نظر گرفته ميشد اما امروزه تقريباً همه دوربين ها از اين كيفيت برخوردار ميباشند. هر چند كه در مواردى خاص مانند نياز به خواندن پلاك در شب، استفاده از پروژكتور مادون قرمز در كنار دوربين توصيه ميشود.

لنز دوربين مدار بسته دام به دو نوع ثابت (Fixed) و وريفوكال (Varifocal) دسته بندى ميشود. لنز ثابت به طور معمول با اندازهاى ٢/٨ ميليمتر و ٣/٦ ميليمتر عرضه ميشوند كه هر كدام به ترتيب زاويه ديد ٨٥ درجه و ٧٠ درجه را در اختيار بيننده قرار ميدهند. در حالى كه لنز دوربين هاى دام وريفوكال عموماً در دو اندازه ٩ – ٣ ميليمتر و يا ٢/٨ – ١٢ ميليمتر ساخته شده كه هر كدام به ترتيب زاويه ديد ٣٥ تا ٨٠ درجه و ٢٥ تا ٨٥ درجه را ارائه ميكنند.

در انتها لازم به ذکر است که دوربین دام معمولی نیز در موارد بسیاری، نیازمند پایه خواهد بود. به طور کلی دوربین مداربسته دام فقط برای نصب بر روی سقف طراحی و ساخته شده است. لیکن اگر متخصص نصب، چاره ای جز نصب دوربین مداربسته دام بر روی دیوار نداشته باشد از این نوع پایه استفاده میشود.

نمونه ای از این نوع پایه دوربین مداربسته دام را در تصویر زیر ملاحظه می فرمایید که دوربین مداربسته دام از قسمت پایین به آن متصل می شود.

IMG_3527_2

مقالات مرتبط با دوربين هاى مدار بسته دام:

دوربين مداربسته با لنز وريفوكال

دوربین مداربسته ديد در شب يا IR

مقایسه سنسور CCD با CMOS