دوربین مدار بسته صنعتی یا باکس

استفاده از دوربين مداربسته صنعتى در بسيارى از سازمان ها و بانك هاى كشورمان رواج دارد. اين نوع دوربين مداربسته با نام باكس نيز شناخته ميشود. لنز دوربين مداربسته صنعتى قابل تغيير است و معمولا با توجه به نياز مشتريان انتخاب و بر روى بدنه دوربين كه شباهت به يك باكس دارد نصب ميشود. انواع گوناگون لنز دوربين مداربسته صنعتى شامل لنز ثابت، لنز وريفوكال و لنز زوم ميباشد كه با توجه به شرايط محيط، كيفيت نور و نياز خريدار و كارفرما انتخاب و نصب ميشود. فاصله كانونى لنز دوربين مداربسته صنعتى زاويه ديد را تعيين ميكند و هر چقدر فاصله كانونى لنز كمتر باشد فاصله زاويه ديد بيشتر خواهد بود و برعكس آن نيز صادق است. با توجه به اين موارد انتخاب لنز در دوربين مداربسته صنعتى مهمترين تصميم در هنگام انتخاب اين نوع دوربين مداربسته ميباشد. لنز دوربين مداربسته صنعتى در گستره وسيعى از ٢/٧ ميليمتر تا ١٣٠ ميليمتر قابل تغيير و نصب است.

 

فرمت تصوير در دوربين مداربسته صنعتى PAL است و كاربرد اين نوع دوربين مداربسته بيشتر تخصصى بوده و در زاويه ديد بسيار بسته انجام ميگيرد. از نظر تكنولوژى سنسور اين نوع دوربين مداربسته مانند اكثر دوربين هاى ديگر شامل دو گونه CCD و CMOS ميباشد.
 iris
اگرچه كه دوربين مداربسته صنعتى تصوير بسيار با كيفيتى در نور كم ميدهد و عليرغم قابليت بسيار بالاى اين نوع دوربين مداربسته در بحث نور، بزرگترين مشكل دوربين مداربسته صنعتى عدم امكان ديد در شب يا IR در آن ها ميباشد.
براى نصب دوربين مداربسته صنعتى در فضاى بيرون لازم است آن را در داخل كاور IP66 قرار داده تا همانطور كه در بخش مربوط به دوربين مداربسته بولت در مورد استاندارد IP66 توضيح داده شد، آن را در مقابل باران و شرايط نامناسب جوى به خوبى نگهدارى نمايد. نمونه اى از اين كاور ها را در شكل زير مشاهده ميكنيد.
$_57

دوربین های مداربسته در اغلب موارد آماده نصب به کار فرما تحویل داده میشود و نیاز به پایه فقط در شرایط خاص در نظر گرفته میشود.

در مواردی مشاهده شده که متخصصین نصب دوربین مداربسته جهت نصب کاوردوربین مداربسته باکس یا صنعتی با مشکلاتی مواجه شده اند. در برخی موارد نصب، مانند نصب در جایگاه سوختگیری، چاره ای جز نصب کاور بر روی سقف نیست. حال آنکه اغلب کاور های دوربین مداربسته فقط از قسمت پایین قابلیت پیچ شدن به پایه را دارند.

در این گونه موارد پایه J شکل که در تصویر زیر قابل مشاهده است، این امکان را فراهم میکند تا پایه دوربین مداربسته در حالی که بر روی سقف نصب شده، از قسمت تحتانی به کاور دوربین مداربسته متصل گردد.

IMG_3514

نوعی دیگری از پایه دوربین مداربسته نیز موجود است که از بالا به خود بدنه دوربین مداربسته باکس متصل میشود، لیکن همان گونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید، امکان قرار دادن دوربین مداربسته باکس در داخل کاور در این روش موجود نمیباشد. این نقطه ضعف عملا موجب عدم استفاده این نوع پایه دوربین مداربسته در مکان های با امنیت بالا مانند جایگاه سوختگیری شده است.

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید، امکان چرخش ۳۶۰ درجه و همچنین امکان عبور کابل ها از داخل این پایه از مزایای این نوع از پایه دوربین مداربسته میباشد.

IMG_3507

با در نظر گرفتن عدم امکان دید درشب در دوربین مداربسته باکس، اعم از آنالوگ یا شبکه، محل قرار گرفتن آن از اهمیت ویژهای برخوردار است.

از جمله محدودیت های دوربین مداربسته باکس عدم امکان دید در شب آن است. در سال های اخیر، نوعی از کاور دوربین مداربسته به بازار معرفی شده که خود شامل LED بوده و بدین ترتیب کمبود نور را جبران می نماید.

در تصویر زیر دو نمونه از این نوع کاور دوربین مداربسته مخصوص دوربین باکس یا صنعتی را مشاهده می کنید.

همانطور که در تصویر مشخص است، اطراف لنز با لامپ های LED پوشانده شده است.

IMG_3539IMG_3543

علاوه بر آن پروژکتور های مجزایی نیز در بازار دوربین مداربسته موجود می باشند که سطح آن کاملا پوشیده از لامپ های LED بوده و از این طریق امکان دید در شب را برای دوربین مداربسته باکس فراهم می کند.

در تصویر زیر نمونه بزرگ این نوع از پروژکتور قابل مشاهده است.

IMG_3541

نوع کوچک پروژکتور LED نیز به ندرت در بازار یافت می شود و کاربرد محدود تری دارد.

IMG_3551 IMG_3552

لینک های مرتبط با دوربین مدار بسته صنعتی یا باکس: