دوربین مداربسته اسپید دام

64704_0d6b0

دوربین مداربسته اسپید دام یا گردان دوربین هایی که ظاهری کروی شکل داشته و توانایی چرخش در جهات مختلف و همچنین توانایی زوم را دارا میباشند. قابلیت زوم اپتیکال در دوربین مداربسته اسپید دام در مدل های مختلف از 10x تا 35x متفاوت است و در این دوربین ها لنز Auto Iris و خروجی های Alarm موجود میباشد. قابلیت زوم اپتیکال دوربین مداربسته اسپید دام موجب شده تا مورد استقبال سوله ها و کارخانجات ، مناطق امنیتی و کنترل ترافیک قرار گیرد. حرکت افقی دوربین مداربسته اسپید دام یا به اصطلاح Pan امکان چرخش تا ۳۶۰ درجه را دارند و حرکت عمودی آن ها که تحت عنوان Tilt شناخته میشود تا۹۰ درجه امکان چرخش دارد.

دوربین مداربسته اسپید دام با نام های مختلفی از جمله دوربین مداربسته چرخشی، PTZ ،Speed Dome که مخفف Pan Tilt Zoom شناخته میشوند. از نظر ظاهری دوربین مداربسته اسپید دام دارای یک بدنه دام یا کروی شکل و یک پایه جهت نصب اسب و استفاده از این گونه از دوربین مداربسته ملزم به کمک گیری از اپراتور می باشد. چنانچه جهت مانیتورینگ دوربین اوپراتور حضور نداشته باشد این دوربین ها با دوربین مداربسته معمولی فرقی نخواهند داشت.

دوربین مداربسته اسپید دام از قابلیت های بالایی برخوردار است و آن را از انواع دیگر دوربین مداربسته متمایز میکند و امکان چرخش و حرکت افقی، عمودی و زوم اپتیک و دیجیتال که توسط اوپراتور و از طریق کیبورد انجام میشود را دارند و همین موارد باعث پوشش فضاهای بیشتری میشوند.

تصاویر زیر دو نمونه از دستگاه کنترل یا کیبورد دوربین مداربسته اسپیددام را نشان میدهد.

IMG_6992 IMG_6993

از قابلیت های مهم در دوربین مداربسته اسپید دام امکان برنامه ریزی حرکت خودکار دوربین در زمان های مشخص شده بر روی نقاطی میباشد. این نقاط ابتدا بایستی توسط اپراتور در حافظه و نرم افزار دوربین ثبت شده باشد. دوربین مداربسته اسپید دام علاوه بر این توانایی دنبال کردن هوشمند شخص یا متحرک مورد نظر به صورت خود کار است و این عملیات با سرعت چرخش بسیار بالایی که تا حدود ۱۰۰ درجه در ثانیه میرسد، انجام پذیر است.

این قابلیت مهم دوربین مداربسته اسپید دام را تعریف Preset مینامند که این Preset ها به اوپراتور امکان  تنظیم و برنامه ریزی و زمان بندی حرکت خودکار  دوربین مداربسته اسپید دام را میدهد.در واقع Preset  به مکان یا نقطه ای گفته میشود که اوپراتور آن را برای سیستم تعریف میکند، مانند تجمع کارکنان یک مجموعه در محلی خاص یا درب ورودی پارکینک یک کارخانه. به یک دسته بندی مشخص از Preset ها یک Sequence گفته می شود. Preset های موجود در یک Sequence به ترتیب و با برنامه مشخص از هم اجرا میشوند.