دوربین مداربسته فیش آی

Vivotek FisheyeHikvision Fisheye Hikvision Fisheye

دوربین مداربسته فیش آی (Fisheye) یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی های موجود را در میان سیستم های دوربین مداربسته موجود دارد، که قابلیت دید با زاویه ۱۸۰ و همچنین ۳۶۰ درجه را به بیننده میدهد. دوربین مداربسته فیش آی در هر دو نوع شبکه و آنالوگ موجود میباشد و شرکت های سازنده دوربین مداربسته سامسونگ، هایک ویژن، Axis و Vivotek در میان برترین سازندگان این نوع از دوربین مداربسته میباشند.

در گالری زیر ۴ نمونه تصویر ۳۶۰ درجه که توسط دوربین مداربسته فیش آی گرفته شده را مشاهده مینمایید، که در هر ۴ مورد دوربین بر روی سقف محیط داخل نصب شده است.

دوربین مداربسته فیش آی با استفاده از لنز ۳۶۰ درجه که بر روی آن نسب شده توانایی تولید تصویر حلقه ای مانندی را دارد که هرچند استفاده از این لنز در دوربین مداربسته کاملا جدید میباشد اما استفاده از این تکنولوژی لنز در دوربین های عکاسی حرفه ای سابقه دار بوده و به مدت نسبتا زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. کیفیت تصویر دوربین مداربسته فیش آی متفاوت است لیکن بیشتر حدود ۳ مگاپیکسل و 1080p درنظر گرفته میشود.

تصاویر دوربین مداربسته فیش آی در تصویر زیر به صورت ۳۶۰ درجه نمایش داده شده و مقایسه آن با تصاویر ۱۸۰ درجه مربوط به دوربین مداربسته اسپید دام یا PTZ نشان داده شده است.

IMG_5884

از جمله مسایل با اهمیت در مورد دوربین مداربسته فیش آی این است که تصویر با وضوح بالایی را از شکل حلقه ای مانند مشابه تصاویر بالا خارج نموده و به صورت مسطح نمایش داد. اندازه این تصاویر مسطح تولید شده توسط دوربین مداربسته فیش آی نیز باید با اندازه های واقعی مطابقت داشته باشد. نکته دیگری که در مورد دوربین مداربسته فیش آی حایز اهمیت میباشد این است که این نوع دوربین مداربسته فقط مناسب نصب در فضای درون اتاق میباشد (به دلیل عدم وجود لنز ضد آب) و برای محیط های بیرونی طراحی و ساخته نشده، علاوه بر این، دوربین مداربسته فیش آی به طور عمومی بر روی سقف با ارتفاع استاندارد نصب میشود و چنانچه ارتفاع سقف زیاد باشد کیفیت تصویر دوربین مداربسته فیش آی مناسب نخواهد بود. فاصله کانونی کم و نوع طراحی لنز دوربین مداربسته فیش آی به گونه ای است که به نور زیادی برای تولید تصویری مناسب احتیاج دارد و به طور کلی برای فضاهایی با نور کم مناسب نخواهد بود.

دوربین مداربسته فیش آی با نام های دیگری مانند دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه ،دوربین مداربسته ۱۸۰ درجه و یا دوربین مداربسته چشم ماهی نیز خوانده میشود.

لینک های مرتبط با دوربین مدار بسته فیش آی یا ۳۶۰ درجه:

معرفی برند های مدار بسته

دوربین مدار بسته فیش آی Axis

دوربین مدار بسته فیش آی Vivotek

دوربین مدار بسته فیش آی سامسونگ

دوربین مدار بسته فیش آی هایک ویژن

دوربین مدار بسته شبکه